مرغ جام کنفدراسیونها شیلی آلمان alman shili

مرغ: جام کنفدراسیونها شیلی آلمان alman shili jam کنفدراسیونها varzeshi-Football bein –

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی تحلیل برخورد اصولگرایان تندرو و اصلاح طلبان با راهپیمایی ها ، تعریف زیباکلام از اغتشاشگران اخیر

صادق زیباکلام در روزنامه شرق نوشت:صرف نظر از آنکه دامنه اعتراضاتی که از روز جمعه در مشهد به راه افتاد و در ٧٢ ساعت گذشته بعضی از شهرهای دیگر را هم دربر گرفت، ت

تحلیل برخورد اصولگرایان تندرو و اصلاح طلبان با راهپیمایی ها ، تعریف زیباکلام از اغتشاشگران اخیر

تعریف زیباکلام از اغتشاشگران اخیر/ تحلیل برخورد اصولگرایان تندرو و اصلاح طلبان با راهپیمایی ها

عبارات مهم : اعتراض

صادق زیباکلام در روزنامه شرق نوشت:صرف نظر از آنکه دامنه اعتراضاتی که از روز جمعه در مشهد به راه افتاد و در ٧٢ ساعت گذشته بعضی از شهرهای دیگر را هم دربر گرفت، تا به کجا ادامه پیدا کند، جریانات سیاسی کشور به خاص اصلاح طلبان را با این پرسش دشوار، ولی اساسی روبه رو کرده که باید موضع گیری آنها در قبال این اعتراضات چه باشد؟

تحلیل برخورد اصولگرایان تندرو و اصلاح طلبان با راهپیمایی ها ، تعریف زیباکلام از اغتشاشگران اخیر

البته همین پرسش راجع به اصولگرایان به علاوه جریان های تندرو مخالف دولت دکتر روحانی و بالاخره خود دولت دوازدهم نیز مطرح است.

بگذارید با راحت ترین بخش که دولت باشد، شروع کنیم. دولت دکتر روحانی که معمولا ترجیح می دهد در برابر رویدادهای سخت ایستادگی چندانی نکند، این بار هم همان تصویر العمل را نشان داد. مانند عقب نشینی راجع به زیاد کردن قیمت نان و کم کردن یارانه بگیرها (که هر دو تصمیم های درستی بودند)، به مجرد آنکه دولت با انتقاد رو به رو شد، آن تصمیمات را به بایگانی فرستاد.

صادق زیباکلام در روزنامه شرق نوشت:صرف نظر از آنکه دامنه اعتراضاتی که از روز جمعه در مشهد به راه افتاد و در ٧٢ ساعت گذشته بعضی از شهرهای دیگر را هم دربر گرفت، ت

تکلیف تندروها نیز کم وبیش روشن هست. آنها آنجا که مردم در مخالفت با دولت دکتر روحانی شعارهای آن چنانی سرداده و آن را متهم به بی کفایتی کنند، شاید خوشحال هم بشوند؛ ولی با پیوستن اقشار و لایه های دیگری به جمعیت و رانده شدن شعار علیه مدیر جمهور به حاشیه و در عوض طرح شعارهای ساختارشکنانه، تندروها متوجه متن عنوان شدند.

از این نقطه به بعد، هم تندروها و هم اصولگرایان رویکردشان به اعتراض ها عوض کردن کرد و همان شد که از شنبه شب در صداوسیما شاهد آن شده است ایم: «مردم به حق از سیاست ها و عملکرد اقتصادی دولت در فشار و تنگنا هستند و علیه شرایط ناملایم اقتصادی خود دست به اعتراضات خیابانی زده اند؛ ولی بعضی از عنصرهای وقت طلب، منافقین و ضدانقلاب وابسته به دشمن، تلاش می کنند از اعتراضات به حق مردم سوء استفاده کرده و شعارهای دیگری سر دهند».البته در روزهای آینده این تصویر العمل تبدیل به رویکرد مهم اصولگرایان خواهد شد.

اصلاح طلبان باید چه رویکرد و موضع گیری ای در قبال اعتراضات چند روز گذشته اتخاذ کنند؟ دشواربودن پاسخ این پرسش، باعث شده است اصلاح طلبان ترجیح بدهند سکوت کنند؛ چون هر پاسخی که بدهند، آنها را با دسته ای از دردسر ها رو به رو خواهد کرد. اگر از اعتراض ها جانبداری نکنند، درست است که از تصویر العمل هایی احتمالی مسئولان مصون می مانند ولی در برابر با شماتت و اعتراض جدی معترضان رو به رو خواهند شد. تا همین جا هم معترضان فاصله معناداری با اصلاح طلبان و شعارهایشان داشته اند. به علاوه به نظر می رسد سرخوردگی آنها از اصلاح طلبان و دولت دکتر روحانی، به همان اندازه اصولگرایان باشد. در نتیجه حمایت نکردن از معترضان، صرفا بر سرخوردگی آنها از اصلاح طلبان خواهد افزود. ملاحظات سیاسی به کنار، پرسش اساسی آن است که اصلاح طلبان از منظر منافع ملی باید چه موضع گیری ای داشته باشند؟

تحلیل برخورد اصولگرایان تندرو و اصلاح طلبان با راهپیمایی ها ، تعریف زیباکلام از اغتشاشگران اخیر

قبل از پرداختن به پاسخ، نگاهی جامعه شناختی به معترضان بیندازیم.

به نظر می رسد با اندکی تسامح، بتوان گفت که تعدادی از آنها جوانان دهه هفتادی هستند که به جز یأس و سرخوردگی احساس دیگری ندارند. ارتش بزرگ لیسانسه ها و فوق لیسانس های بی کار که بسیاری هم تعلق به اقشار و لایه های کم درآمد جامعه دارند، به نظر می رسد هسته مهم را تشکیل می دهند. آنها نه تنها از اصولگرایان ناامید شده است اند، بلکه همان طور که پیش تر اشاره شد، از اصلاح طلبان هم مأیوس شده است اند. به نظر می رسد تیر خلاص هم از امیدنداشتن به آینده اقتصادی از سوی دولت دوازدهم به آنها شلیک شد. بسیاری از این جوانان با هزاران انتظار و آرزو در انتخابات اردیبهشت شرکت کرده و نام روحانی را روی برگه های رأی نوشتند؛ ولی با به راه افتادن امواج «عبور از روحانی» نه تنها از مدیر جمهور گله مند هستند، بلکه احساس می کنند از سوی روحانی و اصلاح طلبانی که مردم را ترغیب به شرکت در انتخابات می کردند، به بازی گرفته شده است اند.

صادق زیباکلام در روزنامه شرق نوشت:صرف نظر از آنکه دامنه اعتراضاتی که از روز جمعه در مشهد به راه افتاد و در ٧٢ ساعت گذشته بعضی از شهرهای دیگر را هم دربر گرفت، ت

شاید از این بابت است که نه تنها در شعارهایشان خیلی از شعارهای اعتراضی سال های پیش به چشم نمی خورد، بلکه همان طور که پیش تر هم گفتم، به صراحت شعار عبور از اصلاح طلبان را می دهند. مأیوس از اصولگرایان، ناامید از اصلاح طلبان و سرخورده از روحانی، آنها شعارهای تازه می دهند. اتفاقا این دست شعارهایشان بیش از آنکه واقعا نماد طرفداری از گذشته باشد، صرفا نشان دهنده خشم از اوضاع فعلی هست؛ والا اگر گذشتگان توانسته بودند شیوه مطلوب مملکت داری را در کشور عزیزمان ایران معاصر پدید آورند، نه انقلاب مشروطه به وقوع می پیوست و نه انقلاب اسلامی در سال ٥٧.

همه اینها را گفتم که بگویم سرخوردگی معترضان را کاملا درک می کنم؛ ولی با وجود همه اینها، نمی توانم مسیر معترضان را تأیید کنم. می دانم این تأییدنکردن و همراهی نکردن با راهی که می روند و شیوه ای که جهت بروز اعتراض های خود برگزیده اند، چقدر اسباب بغض و نفرتشان از نگارنده یا اصلاح طلبان دیگری که به واکنش‌ها خیابانی آنها اعتراض دارند، خواهد شد؛ ولی نمی توانم با مسیر اشتباهی که فرزندانم از فرط سرخوردگی از شرایط برگزیده اند، به واسطه خوشایند این گروه یا آن تفکر موافقت کنم.

تحلیل برخورد اصولگرایان تندرو و اصلاح طلبان با راهپیمایی ها ، تعریف زیباکلام از اغتشاشگران اخیر

نگارنده در مخالفت با شعار «عبور از روحانی» به طور مفصل به معضل تاریخی «قبض وبسط دموکراسی» در جامعه کشور عزیزمان ایران پرداخته ام. همه سخن نگارنده با معترضان، تکرار همان موضع است که مسئله یا گمشده همه ما، کم رنگ بودن نهاد دموکراسی در جامعه ماست؛ ولی مسیری که جهت نشان دادن اعتراض ها گزینش شده، نه تنها کشور عزیزمان ایران را به سوی دموکراسی نمی برد، بلکه با کشاندن پای نیروهای دیگر به میان، باز یک گام دیگر به عقب خواهیم رفت و این تکرار همان تراژدی «قبض وبسط دموکراسی» در تاریخ معاصر ما خواهد بود. نمی دانم این تجربه تلخ تاریخی را چندبار باید تکرار کنیم؟

واژه های کلیدی: اعتراض | اعتراض | اعتراضات | اصولگرایان | اصلاح طلبان | دکتر روحانی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz